Lekcja w sądzie

Nadrzędna kategoria: ROOT
Kategoria: Aktualności
Utworzono: poniedziałek, 07 stycznia 2019 21:47

 

Uczniowie klasy VIB dzięki uprzejmości jednej z mam (jeszcze raz dziękujemy), mieli okazję zwiedzić gmach sądu i zapoznać się z przebiegiem procesu sądowego.

Już wejście do budynku spowodowało, że poczuliśmy duży respekt do instytucji. Kilku panów strażników szczegółowo sprawdzili nasze torby, a my musieliśmy przejść przez bramki, takie jak na lotniskach.

 

Gmach sądu w Gdańsku swoją architekturą i gabarytami również robi wrażenie. Uczestniczyliśmy w trzech rozprawach jawnych. Jedna o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, druga o kradzież, trzecia o posiadanie niewielkiej ilości narkotyków.

Na własnej skórze poczuliśmy powagę sądu, słuchaliśmy zeznań oskarżonych, świadków, zobaczyliśmy jak wygląda rola adwokata, wysłuchaliśmy ogłoszenie wyroku. Była to dobra szkoła dla wszystkich.

 

Czasami wydaje się, że to taka mała sprawa, a jednak jeśli jest to złamanie prawa, sąd wymierza za to adekwatną karę, która może być dla człowieka bardzo dotkliwa np. straci się jako osoba karana pracę, albo trzeba przepracować wiele godzin w czynie społecznym, zapłacić wysoką grzywnę lub ma ograniczenie wolności.

 

Każdy z nas będzie pamiętał o tej wyjątkowej lekcji.