Copyright 2020 - Custom text here

ROK 2014

Problem 1: Odjazdowy egzamin
Problem 2: Strachy na lachy
Problem 3: I kto tu rz
ądzi?
Problem 4: Wszystko si
ę ułoży
Problem 5: Na w
łasne oczy

Juniorzy: Pierwsze w świecie święto sztuki

Eliminacje Regionalne: Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław

 

23. Finał Ogólnopolski: Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
22. EuroFest: Tatralandia, Słowacja
35. World Finals: Iowa State University, Ames

1

W roku 2014 w ESS Rumia w konkursie Odyseja Umysłu startowały dwie drużyny.

Drużyna „DZIAM DZIAMY“ w składzie:Rafał Bury,Julia Doan,Maja Dzikowska,Jan Kołowrocki,Maja Skoczke,Dominika Tomczyk,wybrała problem techniczno-teatralny numer 2 „Strachy na lachy”. Zadanie polegało na stworzeniu i zaprezentowaniu oryginalnego przedstawienie, opowiadającego o niby-nawiedzonym „domu strachów”. Cztery zastosowane tam efekty specjalne miały w zamyśle przerazić każdego, kto w owo miejsce trafi. Okazało się jednak, że zamiast tego odnoszą zupełnie inny skutek, 

Drużyna „PIECZARKI“ w składzie: Agnieszka Ligier, Agnieszka Topolewska, Antonina Rygielska, Miłka Ciupińska, Franciszek Kowalczyk, Maksymilian Helmin, wybrała problem humanistyczny numer 3 „I kto tu rządzi?”. W tym zadaniu drużyna przygotowała dowcipne przedstawienie, w którym zaprezentowane zostały dwa różne Dwory Królewskie: jeden historyczny, istniejący kiedyś naprawdę – i jeden zmyślony, funkcjonujący w dowolnym innym miejscu i czasie, 

Przygotowania do konkursu były intensywne...

2 34 5 67

Drużyna „Dziam Dziamów“ zajęła pierwsze miejsce w Polsce w problemie nr 2 w pierwszej grupie wiekowej i otrzymała możliwość uczestniczenia w Finałach Światowych Odysei Umysłu, które odbyły się w dniach od 27 maja do 1 czerwca 2014r. W tym roku odbywały się w Ames w Iowa State University w USA.

Mistrzowie Polski w Problemie II "Strachy na lachy" rywalizowały w USA z 60 drużynami.

W końcowej punktacji prawie z 30 punktami różnicy nad drugą drużyną zdobyła Mistrzostwo Świata.

 

World Finals 2014 May 28th

 Problem 2 The Not-So-Haunted House Division I

Scheman: 220/230

 Rank 

 Member

 

 Long
Term

 Style

 Spont

 Penalty

 Total

 

EKOLOGICZNA SZKOLA SPOLECZNA #22423
Rumia, Poland

Calc.
Raw

188.39
159.82

50.00
46.67

84.75
116.67

0.00

323.14

 

MORNINGSIDE ELE SCH #28581
Port St. Lucie, FL

Calc.
Raw

162.46
137.82

30.35
28.33

100.00
137.67

0.00

292.81

 

QINGDAO NINGXIA RD NO 2 PRI SC #41979
Qingdao, China

Calc.
Raw

190.95
161.99

40.36
37.67

60.29
83.00

0.00

291.60


89

Drużyna „Pieczarek“, uczniów klasy IVa i IVb z naszej szkoły uczestniczyła w Eurofestiwalu Odysei Umysłu na Słowacji, który odbył się w dniach 24-29 kwietnia w Ośrodku Tatralandia w Liptowskim Mikulas. Uczniowie prezentowali w języku angielskim swoje rozwiązania Problemu Długoterminowego 3 „I kto tu rządzi” i rozwiązywali zadanie spontaniczne. Na Eurofestiwalu trenerzy mają możliwość oglądania zmagań Odyseuszy na spontanach. Jest to niesamowite doświadczenie dla trenerów, ale uczniowie twierdzą, że bardziej stresujące dla nich. W punktacji po spektaklu i spontanach nasza drużyna zajęła I miejsce w Europie wyprzedzając Słowację i Szwajcarię.

Najważniejszą częścią Eurofestiwalu jest jednak Problem Międzynarodowy przygotowany przez drużyny na miejscu. W tym roku nasi Odyseusze pracowali w grupie z dziećmi z Indii i Kazachstanu.

Problem nazywał się „Omer spotyka Janosika”. Drużyna Międzynarodowa miała za zadanie stworzyć i zaprezentować dowcipne przedstawienie, w który Omer ze swoją ekipą w pewnych zaskakujących okolicznościach spotyka Janosika i jego bandę. Podczas tego spotkania ekipa Omera musi stawić czoła jakiemuś pomysłowemu  wyzwaniu zbójnickiemu, zaś banda Janosika nauczy się od Omera czegoś nowego. Obie grupy zaprzyjaźnią się i wspólnie zrobią coś dobrego dla jednego lub więcej dzieci. Spektakl musiał się zakończyć finałową sceną w musicalowym stylu. Omer- to sprytny szop-pracz, maskotka odysejowa. Ponieważ na przygotowanie spektaklu mamy tylko kilka dni, musimy się porozumieć z drużynami kumpelskimi, wspólnie wymyślić fabułę i to właśnie jest najtrudniejsze zadanie. Koledzy z Indii i ich trenerka świetnie znali angielski, niestety nasi koledzy i ich opiekunka z Kazachstanu nie. Karkołomna to była praca, ale się udało. Od nowa musieliśmy zrobić strój Omera i Janosika. Nauczyć się tańca hinduskiego i piosenki. Scenografię i rekwizyty wykorzystaliśmy z naszych spektakli problemowych. Był więc tam las i dom Drakuli. Mieliśmy w grupie Omera grzyby, a w bandzie Janosika Pipi i afrykańskiego tubylca.  Nasza Międzynarodowa grupa zajęła III miejsce. I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Społecznej z Wejherowa, która pracowała ze Szwajcarią i Indiami.

Na EuroFestiwalu uczestniczyliśmy też w wieczorze narodów, gdzie Odyseusze z każdego z państw biorących udział w festiwalu przygotowują i prezentują swój program.  W polskim była prezentacja o Świętym Janie Pawle II, były śpiewy kaszubskie, szanty, tańce i całość zakończyła się fragmentem lokomotywy Juliana Tuwima. Nam najbardziej się podobały tańce i śpiewy ukraińskie, rosyjskie, hinduskie i spektakl o Janosiku przygotowany przez Słowaków. Drugiego dnia pobytu wspólnie z drużynami kumpelskimi wykonywaliśmy zadania zbójnickie.

Braliśmy też udział w międzynarodowym jarmarku, gdzie można było nabyć różne narodowe specjały. Mogliśmy też dwukrotnie skorzystać z basenów termalnych w Tatralandii.

1011

f t g m

Kontakt z nami

ul. Kujawska 8a

84-230 Rumia

 

tel/fax: (58) 671-13-92

e-mail: ess.rumia@wp.pl